Narzędzia do tworzenia stron internetowych w kreatorze stron www WebWave CMS

Pozostałe artykuły

RWD to skrót od responsive web desing, czyli technika umożliwiająca projektowanie stron dla różnych rozdzielczości, na jakich dana strona może zostać wyświetlona. W powszechnym mniemaniu uważa się, iż są 4 podstawowe wielkości, o których należy tu wspomnieć:

 

 Urządzenie                  Bezpieczna, zalecana szerokość wyrażona w  pixelach(px)
 Desktop  1240
 Tablet  768
 Telefon poziom  640
 Telefon pion  320
 

RWD posiada szereg zalet, których nie można przypisać wersji mobilnej, wymieńmy te najistotniejsze:

 

  1. Wspólny panel zarządzania treścią(CMS) – strony typu RWD mają możliwość publikacji oraz zmiany treści za pośrednictwem jednego panelu administracyjnego, czego brakuje stronom mobilnym – są to zazwyczaj dwa odrębne serwisy, które wymagają aktualizacji.
  2. Dostosowanie dla każdego urządzenia z osobna –  jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią wielkość elementów wraz z ich rozmieszczenie w zależności od wspomnianej już szerokości. Zaś w wersji mobilnej, wszystko jest takie samo dla każdego z urządzeń mobilnych.
  3. Jeden adres URL – bez znaczenia, na jakim urządzeniu strona jest przeglądana, jej adres nie zmieni się na adres strony mobilnej, dzięki czemu wysyłając link do drugiej osoby ona zawsze zobaczy tę stronę w prawidłowy sposób, niezależnie od tego na jakim urządzeniu to ogląda. Strony mobilne często charakteryzują się przedrostkiem „m” lub „mobile” w adresie domeny, wtedy taki adres wygląda następująco: „mobile.webwavecms.com”
  4. Lepsze wyniki SEO – strony mobilne narażają nas na tzw. „duble content” – czyli wykrycia przez przeglądarkę duplikatu treści, co negatywnie wpływa na pozycjonowanie strony w Internecie. 
  5. Wspólne kody śledzące – strony mobilne z racji tego, iż nie są jednym serwisem, tylko dwoma odrębnymi, musimy zaimplementować dwa odrębne kody śledzące(np. Google Analytics), następnie sumować wyniki. Strony responsywnych nie dotyczy ten problem.
  6. Google frendly – google otwarcie promuje strony w technologii RWD, ponieważ są przyjaźniejsze dla użytkowników. Jest to także dodatkowy atut dla SEO.

 

Czy strony mobilne posiadają jakieś cechy szczególne, jeśli tak to jakie:

 

  1. Możliwość szybszego wdrożenia – jest to rozwiązanie jednopoziomowe, stworzenie go jest mniej pracochłonne.
  2. Łatwiejsze „odchudzenie” strony – optymalizacja serwisu mobilnego będzie znacznie prostsza niż strony RWD.
  3. Możliwość stworzenia oddzielnej nawigacji oraz treści – co prawda jest to także do osiągnięcia nas stronach typu RWD jednakże jest to dużo bardziej czasochłonne.

 

Podsumowanie:

 

Jak widać, wybór jest prosty, jedyną słuszną decyzją jest tworzenie stron typu RWD i nie warto tego zaniedbywać. Zarówno szereg korzyści płynący z dotarcia do odbiorcy(czytelność serwisu), jak i pozycjonowanie jest główną zaletą tej technologii. Obecnie coraz więcej serwisów wypiera strony mobilne zastępując  responsywnymi.


 
 

 

Co to jest RWD i czym różni się od wersji mobilnej

Więcej o:

RWD dla stron www

© Copyright 2017 by WebWave   |   Created by Adrian Bizewski

WebWave CMS - logo