Pozycjonowanie stron internetowych

 Pozostałe artykuły

Zanim odpowiemy na to pytanie w pierwszej kolejności należy zrozumieć dlaczego wybranie jednej z dwóch dostępnych opcji jest niezbędne.

 

Po pierwsze należy wiedzieć, że zakupując dowolną domenę tak naprawdę kupujemy jej dwie wersje: www.mojadomena.pl i mojadomena.pl. Co za tym idzie nasza strona może być wyświetlana pod adresem www.mojadomena.pl a także pod adresem mojadomena.pl. Mała różnica? Dla użytkownika może i tak. Dla Google jednak różnica jest znacząca i powodująca duży problem. Zdaniem najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie strony www.mojadomena.pl i mojadomena.pl to dwie oddzielne strony internetowe. Co to oznacza? Tyle, że jeśli na obu tych stronach jest dokładnie ta sama zawartość (a przecież jest bo chcemy mieć jedną stronę pod tym adresem) to Google odbiera takie treści  jako "duplicate content" (zduplikowana zawartość) - co jest jednym z najcięższych grzechów, których Google nie wybacza. Karą najczęściej jest znaczne obniżenie jakości naszej strony i spadek jej pozycji w wyszukiwarce.

 

Jak tego uniknąć? W normalnych warunkach należy otworzyć plik .htaccess i tworzyć linie kodu z przekierowaniami 301... Na szczęście korzystając z kreatora stron www WebWave CMS wystarczy dodać domenę do swojej strony (więcej na ten temat można przeczytać tutaj) i wybrać jedną z opcji (z www lub bez) jako domenę główną. WebWave sam automatycznie utworzy wszystkie niezbędne przekierowania 301. Dzięki temu użytkownicy wpisujący twoją domenę z www lub bez zostaną przekierowani na jedną z wersji domeny, którą wybierzesz a Google nie odbierze tego jako zduplikowanej zawartości.

 

Teraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który zapis domeny wybrać jako główny. Z technicznego punktu widzenia gdy przekierowanie 301 działa poprawnie to nie ma miedzy nimi różnicy. I tak naprawdę wybór zależy od widzimisię webmastera. Trzeba jednak pomyśleć o użytkownikach naszej strony i o tym co dla nich bedzie wygodniejsze. Zapis bez "www" jest krótszy i co za tym idzie łatwiej go zapamiętać, łatwiej wkompnować go w grafikę itd. Co stoi zatem za wyborem zapisu z "www"? Chyba jedynie poziom wyedukowania grupy odbiorców naszej strony. Jeśli naszą stronę kierujemy do osób, które są słabo lub wręcz wcale nie wyedukowane w dziedzinie komputerów to dla takich ludzi "www" na początku strony jest oczywistością - wtedy warto zdecydować się na zapis www.mojadomena.pl.

 

My wybieramy zapis bez www i korzystamy z przekierowań 301 automatycznie stworzonych przez WebWave. Dlatego wpisując w przeglądarkę www.webwavecms.com wejdziesz na naszą stronę a w pasku przeglądarki pojawi się nasza domena bez www.

Adres strony z www czy bez

Więcej o:

Pozycjonowanie strony - SEO

© Copyright 2017 by WebWave   |   Created by Adrian Bizewski

WebWave CMS - logo